تمامی مطالب مطابق قوانین جمهوری اسلامی ایران میباشد.درصورت مغایرت از گزارش پست استفاده کنید.

جستجو

سخنرانی زندگی خانوادگی به سبک آخرالزمان (تفاهم،عفو و بخشش)قسمت 6

  ازدواج به دلیل ایجاد محبّت، تفاهم و همدردى میان زن و شوهر، بسیارى از نیازهاى روحى انسان را در زندگی تأمین می‌کند. انسان در سایه تأمین این نیازها به آرامش روحى دست می‌یابد. قرآن کریم دست‌یابى به چنین آرامشى را یکى از ثمرات ازدواج دانسته، می‌فرماید: «وَ مِنْ آیاتِهِ أَنْ خَلَقَ لَکُمْ مِنْ أَنْفُسِکُمْ أَزْواجاً لِتَسْکُنُوا إِلَیْها وَ جَعَلَ بَیْنَکُمْ مَوَدَّةً وَ رَحْمَةً إِنَّ فی‏ ذلِکَ لَآیاتٍ لِقَوْمٍ یَتَفَکَّرُون»؛ و از نشانه‌هاى او این‌که همسرانى از جنس خودتان براى شما آفرید تا در کنار آنان آرامش یابید، و در میانتان مودّت و رحمت قرار داد، در این نشانه‌هایى است براى گروهى که تفکّر می‌کنند!
  آیا برای عفو و بخشش دیگران( خصوصا همسر در زندگی زناشوئی) حتما باید منتظر عذرخواهی آنها شویم یا قبل از عذرخواهی باید طرف را بخشید؟ آیا  اصولا صلاح و صحیح است که همسر انسان بر اثر اشتباهات و یا خطاهائی مرتب تنش و کدورت درست کند و بنده به عنوان شوهر ایشان با فراموش کردن قضیه بدون بررسی و حتی قبول اشتباه از طرف ایشان او را مورد عفو و بخشش قرار دهم؟ آیا در این صورت تکلیف اصلاح رفتار همسرم در خصوص آن خطا چه خواهد شد؟ آیا این کار باعث سوءاستفاده و دلگرمی او جهت تکرار گناه و اشتباهش نخواهد شد؟ لطفا مرا راهنمائی کنید.
  یکی از مفاهیم اخلاقی عفو و بخشش است. عفو و بخشش ضد انتقام است؛ یعنی آنجایی که حقی از انسان ضایع شده است یا ظلمی شده است بخشیدن آن حق یا گذشتن از آن ظلم و انتقام نگرفتن از طرف مقابل را عفو و گذشت می گویند و خداوند در قرآن کریم می فرماید: «خذ العفو و امر بالمعروف؛ طریقه عفو و بخشش را نگهدار و امر به معروف کن» (اعراف، آیه 199). و نیز از پیامبر(ص) روایت شده که: «عفو و گذشت زیاد نمی کند مگر عزت را پس گذشت کنید تا خدا شما را عزیز گرداند  ». بنابراین عفو و گذشت یکی از صفات کمال و موجب سعادت و سربلندی انسان می شود زیرا انسان در حالی که قدرت انتقام دارد ولی عفو می کند،
   اما اگر گذشت بسیار در برخی موارد باعث حالت انفعال و انعطاف پذیری بیش از حد در انسان می شود، روشن است که این حالت ناشی از عدم استحکام شخصیت و سست عنصری انسان است و هرگز صفت پسندیده ای نیست زیرا انفعال و انعطاف پذیری بیش از حد باعث می شود انسان در مقابل هر کسی و در هر کاری عقب نشینی کند و شخصیت ضعیفی از خود برای دیگران ترسیم نماید و قطعا این صفت خوبی نیست و انسان باید با این روحیه مقابله کند و به شخصیت خود ثبات و استحکام بخشد. 
  تا جایی که ممکن است به برخى رفتارها و حالاتى که از افراد سر مى زند و شما را به عصبانیت دعوت مى کند، توجه نکنید؛ مثلاً اگر کسى با حرف ناروا شما را بر مى افروزد، از شنیدن و گوش سپردن به سخنان وى اجتناب کنید و حتى گوش ندهید یا محیط را ترک کنید. دیگر به گفته هاى او دقت و توجه نکرده و آنها را در ذهن خود مرور نکنید. 
  نسبت به دیگر اعمال فیزیکى و رفتارهاى پرخاشگرانه و تحریک کننده نیز همین طور واکنش نشان دهید و راه بى توجهى و تغافل را پیش گیرید.
  البته در صورتی که احساس می کنید نرمش شما باعث جری شدن طرف شده و ممکن است به کار ناپسند خود ادامه دهد، بدون اینکه عصبانی شوید، خیلی مؤدبانه به او بگویید من آنچنان که شما می گویید نیستم. شما درمورد من اشتباه می کنید. رعایت ادب در گفتار و پرهیز از خشم و حفظ آرامش و پاسخ نرم و آرام نشان از اعتماد به نفس شما دارد و در پشیمان ساختن طرف مقابل بسیار موثر است و او را شرمنده خواهد ساخت.
  بنابراین انسان در رابطه با اشتباهات دیگران نسبت به خود نباید سختگیر باشدو چه خوب است در مورد حقوق شخصی گذشت داشته باشد و از خطاهای دیگران صرف نظر کند ولذا در قرآن کریم هم آمده:«فاعفوا واصفحوا الا تحبون ان یغفر الله لکم..»همه ما در معرض خطا هستیم ،اگر بنا باشد خداوند خطاهای ما را نگهدارد و دائماً به رخ ما بکشد و هیچ وقت از ما راضی نشود، ما چه وضعیتی پیدا می کنیم.
  راهکارهای کلیدی:
  1- مشکلات زندگی انواع مختلفی دارد وهر مورد راهکار مخصوص به خود را می طلبد.
  2- اگر مشکل خودرا به صورت شفاف وجزیی بیان می داشتید امکان ارایه راهکارهای عملی بیشتر می بود.
  3- بخشیدن قبل از عذر خواهی نشان از روح بلند وبزرگ شخص بخشنده دارد .
  4-عفو وبخشش با حل کردن مسایل زندگی زناشویی قابل جمع است پس هم می توان بخشید وهم در فضای دیگری به بررسی علل کدورت ها پرداخت .
  5-فضای گفتگو وحرف زدن را در خانه به وجود اورده وسعی کنید در مورد رویدادهایی که شما یا همسرتان را می رنجاند گفتگو کنید.
  6- مسایل کم اهمیت وکم ارزش زندگی را جدی نگیرید وحساسیت بی جا به خرج ندهید.
  7-بدانید زن ومرد به لحاظ روحی وعاطفی با هم متفاوت هستند.
  8- تا جایى که مقدور است انسان باید در مناظرا ت واختلافات چشم پوشى، عفو و گذشت نماید
  مرد و زن اگر به وقت خطا عفو و گذشت را شیوه خود کنند، و این حقیقت عرشى را مدتى کوتاه به تمرین بگذارند، در آنان قوّت مى گیرد، و پس از اندک زمانى به این صفت ملکوتى آراسته مى شوند.
  9- از صفات بسیار پسندیده و والا و باارزش، که آراسته به آن در میان مردم بسیار کم است تغافل مى باشد.
  <script>

  دیدن خطا و تقصیر، مشاهده عیب و نقص، و خود را به فراموشى زدن، به شکلى که طرف مقابل یقین کند، انسان از مسئله به هیچ عنوان مطلع و آگاه نشد، از عالیترین حالات روحى و پرقیمت ترین صفات انسانى است.
  این نهایت مکرمت و بزرگوارى و شخصیت است که مرد از زن خود خطائى ببیند، و زن از شوهر خود اشتباهى ملاحظه کند، و خود را در کمال جوانمردى و آقائى و کرامت، عمداً به فراموشى بزند، و این به فراموشى زدن را در تمام پیش آمدهاى آینده حفظ کند.
  امیرالمؤمنین (علیه السلام) فرمود
  اِنَّ الْعاقِلَ نِصْفُهُ اِحْتِمالٌ، وَ نِصْفُهُ تَغافُلٌ
  نیمى از وجود عاقل و خردمند تحمل و صبر و بردبارى، و نیم دیگرش خود به فراموشى زدن است
  نکات زیررا حتی الامکان رعایت کنید:
  1. در مقابل همسر خود هر چند که حق با شما باشد، لجبازى و اصرار نکنید.
  2. تا ان جا که امکان دارد از مخالفت و مشاجره با همسر خود بپرهیزید، زیرا محبت را از بین مى برد.
  3. به نقاط قوت و مثبت همسر خود بیشتر توجه کنید و به یاد آورید.
  4. از زنان دیگر نزد همسرتان تمجید نکنید.
  5. براى انجام درخواست هاى خود با همسرتان با خشونت و آمرانه برخورد نکنید.
  6. براى برآوردن نیازمندى هاى خود از نظر مادى وغیرمادى، امکانات همسر خود را در نظر گرفته و او را تحت فشار قرار ندهید.
  7. کارهاى همسر خود را هر چند کوچک است، تحسین کنید.
  8 . هر کدام از مرد و زن خود را براى همسرش بیاراید و به خصوص زن بهترین و تمیزترین لباس خود را در مقابل همسر خود بپوشد.
  9 مرد توجه داشته باشد که وقتى همسرش عصبانى مى شود (به ویژه در ایام عادات زنانه که به دلیل فیزیولوژیکى، زودتر عصبانى مى شوند) او را با مهر و محبت آرام کند.
  10. خشونت همسرتان را با خشونت پاسخ ندهید . خشونت را با سکوت پاسخ گویید و در موقعیتى مناسب درباره مساله مورد نظر به بحث و گفت و گو بپردازید . 
  11. در حق همدیگر دعا کنید و از خداوند بخواهید که در کارها موفقتان بدارد.
  12 با مشکلات زندگى به طور منطقى برخورد کردن و کمتر دچار احساسات شدن.
  13. در تمام مدت زندگى به هم ابراز علاقه و عشق کردن و در مناسبتها براى هم هدیه (هر چند ارزان قیمت) تهیه کردن.
  14.هر یک از زوجین دیگرى را نزدیک ترین و محرم ترین فرد بداند و او را نیمه تن، حامى و پشتیبان خود تلقى کند . 
  15. براى رسیدن به ا منیت روانى وعاطفى در روابط زناشویى داشتن صداقت، پذیرش، سعه صدر، انصاف و اعتماد متقابل را اصل اول قرار دهید . 
  16. در صورت به وجود آمدن هر گونه سوء تفاهم و سوء برداشت، در نخستین فرصت ممکن به حل و فصل آن بپردازید تا به فرآیندى مخرب و پیشرونده تبدیل نشود . 
  17.به هر طریق ممکن رفتارهاى مطلوب همسرتان را مورد توجه و تایید قرار دهید; به گونه اى که همسرتان بفهمد برایش ارزش قائل هستید . 
  18.تشویق و تایید و بیان نکات مثبت به طور آشکار یا در جمع باشد و تذکر نکات منفى و انتقاد به طور محرمانه و در تنهایى صورت گیرد . 
  19. اگر رفتار خاصى براى شما مبهم است، ساده ترین راه این است که از همسرتان هدف و علت آن رفتار را بپرسید و با روش مسالمت آمیز، صمیمانه و خوش بینانه موضوع را روشن کنید .
  20. بکوشید در سراسر زندگى، به خصوص در روابط بین خود و همسرتان، به جاى هر گونه پیش داورى یا مشاهده اشکالات و ضعف ها نقاط مثبت و قوت را ببینید; به عبارت دیگر، به جاى توجه به نیمه خالى لیوان به نیمه پر آن توجه کنید . 
  21. در هر فرصتى که پیش مى آید، با همسر و اعضاى خانواده تان ارتباط کلامى و عاطفى برقرار کنید . شایان ذکر است زن ها از صحبت کردن با همسرشان بیش تر لذت مى برند . بنابراین، مردان باید فعالانه به سخنان همسرانشان گوش کنند و واکنش مناسب نشان دهند . (وقت بیشتری برای حرف زدن در مسایل مختلف خانواده قرار دهید).
  22.هر از چند گاهى زوجین در فضایى محرمانه، محبت آمیز و صمیمانه به ارزیابى رفتار و روابط یکدیگر بپردازند و از یکدیگر بپرسند، چه باید کرد تا روابطمان بهتر و بانشاطتر شود؟ 
  23.همیشه، در رویارویى با مسائل و مشکلات خانوادگى، خود را در وضعیت طرف مقابل قرار دهید و با قبول مسؤولیت خود و شناخت انتظارات متقابل به حل و فصل اختلافات روى آورید . 
  24. در روز یا در هفته زمان مشخصى را براى گفت و گو درباره مسائل و مشکلات و به اصطلاح درد دل کردن با همسرتان اختصاص دهید .
  25.از داشتن نگرش هاى آرمان گرایانه و شاعرانه در مساله ازدواج و روابط زناشویى و نیز انتظارات غیر واقع بینانه اجتناب کنید . 
  26. هر یک از زوجین باید زمینه هاى بروز سوء تفاهم ها و سوء ظن ها را از بین ببرد و از رفتارهایى که موجب بروز سوء تفاهم و سوء ظن مى شود، خوددارى کند .
  27.. هر یک از زوجین باید بکوشد با روان شناسى همسرش آشنا شود تا بداند زن یا مرد به چه امورى بها مى دهد و نظام ارزشى اش چگونه است; براى مثال معمولا زن به وابسته بودن، کسب امنیت عاطفى و مورد حمایت واقع شدن اهمیت مى دهد و مردان مى خواهند مستقل و خود مختار باشند و آزادى عمل را داراى ارزش مى دانند . 
  28 . در سراسر زندگى، از جمله در زندگى خانوادگى، بکوشید به نقاط مثبت، موهبت و نعمت هایى که در اختیار دارید بیندیشید نه به امورى که در اختیار ندارید . 
  29. خود را در برابر همسرتان آراسته و پاکیزه و جالب توجه نگه دارید از پریشانى و وضع نامرتب بپرهیزید . 
  30. خطاى یکدیگر را در حضور دیگران، فرزندان، آشنایان، والدین یکدیگر و . . . بازگو نکنید . 
  31. هرگز همسرتان را با زن یا مرد دیگر مقایسه نکنید . 
  32. از رفتارهاى مطلوب همسرتان تشکر کرده، او را تشویق کنید و انگیزه تکرار آن رفتار را بیش تر سازید . 
  33. از نسبت دادن القاب و زدن برچسب هاى ناگوار و نامطلوب مانند بدقول، زرنگ، شلخته، کله شق، یک دنده، لجباز و خودخواه به یکدیگر پرهیز کنید .

   

  این مطلب تا کنون 56 بار بازدید شده است.
  ارسال شده در تاریخ یکشنبه 12 دي 1395 [ گزارش پست ]
  منبع
  برچسب ها : , , , , , , , , , , , ,

پربازدیدترین مطالب

آمار امروز سه شنبه 2 آبان 1396

 • تعداد وبلاگ :55487
 • تعداد مطالب :161562
 • بازدید امروز :13697
 • بازدید داخلی :1063
 • کاربران حاضر :54
 • رباتهای جستجوگر:351
 • همه حاضرین :405

تگ های برتر